Guestbook
Home | O mě | Pomoc | Kontakt 
Nadmenu:
Bestsellery
Ekonomie
Farnost
Homilie
Internet
Ministranti
Modlitba
Nemocní
Obchod
Optické klamy
Recepty
Schola
Sport
Svatí

Menu:

Farář
Akolyta
Lektor
Ekonomická rada
Pastorační rada
Program
Přípravy
Společenství

Submenu:

Lektor

Čtení z knihy Džob. Hospodin řekl Džobovi... (amerikanizovaný laik)
Home » Lektor
ZpětDomůO úroveň výšeDalší
       

Kdo: vzdělaný křesťan s obzvláštní horlivostí pro Písmo.
Co: vést děti v četbě Písma (dětské Bible), doporučovat literaturu, články, připravovat rozjímání pro biblické hodiny, adorace, společenství, pořádat přednášky - zvát biblisty, psát do farního časopisu...
Kdy: (akce) setkání a komunikace lektorů v rámci viakriátu, diecéze, biblické hodiny...
Kde: mít se kde scházet(?).
Jak: materiály pro lektory.
Odpovědnost: Kněz, lektor nese vinu, pokud nesplnil úkol, ale za nefunkci lektora, respektive za to, že například děti neznají Písmo odpovídá kněz.
Biskup: za materiály pro lektory, jejich ustanovení. Odpovědnost, že farnost nemá lektora má biskup, protože kněz nemá moc jej ustanovit.

Biblické hodiny ve farnosti - pravidelné setkání, kterých se účastní především lektoři, těch, co čtou čtení a zpívají žalm. Oni musí vědět, co čtou a více rozumět Písmu.

Na setkání akolytů 11. října 2003 v Českých Budějovicích (by chtěl žít každý, já vím...) mne napadl zcela nový pohled na lektorát. Doposud se chápe především jako přednes, rétorika, samozřejmě prohloubená studiem a rozjímáním, nicméně ideál stále spočívá v Radovanu Lukavském, modulaci hlasu, výslovnosti, zřetelnosti... Ale to je jen jeden způsob služby.

Jedním z velkých úkolů kněží a biskupů je šířit lásku k Písmu Svatému, protože, jak je notoricky znám citát sv. Jeronýma eee... teď jsem to zapomněl! eee... notoricky... eee... Já si vzpomenu. Ale nevím kdy. Minule jsme čekali do půl desáté. Aha: »Neznalost Písma je neznalost Krista.« ...Pane doktore, já ztrácím paměť! - A od kdy jí ztrácíte? - Cože od kdy ztrácim?? uvědomil jsem si, že poslání kněze lze rozdělit do několika velkých celků jako: pomoc potřebným, Eucharistie, Písmo - a každý takový velký úkol zasluhuje zvláštního pomocníka: lektora, jáhna, akolytu...

Zkuste si představit lektorát jako pomocníka kněze, kterému byla svěřena péče o šíření znalosti a úcty Písma Svatého. Například by se mohl starat o rozšiřování dětských biblí a povzbuzoval děti k četbě, sledoval nabídku nakladatelství a ve spolupráci s knězem je doporučoval k četbě podle úrovně věřících, pořádal ve farnosti přednášky třeba úvodu do jednotlivých knih buď sám nebo by zval profesionální biblisty (biblické hodiny), mohl by mít svůj sloupek ve farním časopise, měl by své úkoly ve vyučování náboženství, při adoracích a rozjímání Písma, ve společenstvích...

Kněží a biskupové mají účast na Učitelském úřadu Církve a již Tertulián svou právnickou logikou dokázal - abych citoval i apoštola Petra, že: »žádné proroctví v Písmu není ponecháno soukromému výkladu.« (2 Petr 1,20) a Církev Písmo napsala a proto má jediná právo jej vykládat.

 
       
ZpětDomůO úroveň výšeDalší
 
Máte mikrofon a rychlejší připojení? Stáhněte si Eyeball a můžeme spolu mluvit! Více na straně Kontakty.

POMOC

"Sekretářky"
- vyhledávat stránky s podobným obsahem jako na této stránce a napsat jim o spolupráci, nabídnout pomoc.
Přepisovatele - knih, článků...
Programátory: systém komentářů, redakční systém, diskuze...
Grafiky: design, CSS...
Ilustrátory: kreslení ikonek, ilustrací k článkům...
Překladatele: umíte přeložit tuto stránku do angličtiny, němčiny, francouzštiny, ruštiny...?;-) Pošlete mi ji. Překládat stránky s podobným obsahem - české verze světových stránek.
Ekonomy (vedení účetnictví)
Právníky
Adminy stránek